Najczęściej zadawane pytania

Do kiedy muszę złożyć zeznanie podatkowe od zysków z eToro?

- Termin do złożenia zeznania wypada w tym roku dnia 30.04.2024 r.

Nie wypłacam pieniędzy z mojego rachunku eToro. Czy nadal muszę złożyć zeznanie podatkowe?

- Tak. Obowiązek złożenia zeznania nie jest zależny od wypłaty środków z rachunku.

Kiedy muszę złożyć deklarację w zakresie zysków z eToro:

- Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym,
- Jeżeli dokonałeś sprzedaży lub otrzymałeś dywidendę,
- Jeżeli dokonałeś sprzedaży akcji, ETFu, zamknąłeś pozycję CFD, nabyłeś lub zbyłeś kryptowalutę lub otrzymałeś dywidendę. Obowiązek złożenia deklaracji jest niezależny od tego czy dokonałeś wypłaty środków z rachunku lub czy twój rachunek notuje stratę.

Czy otrzymam od eToro PIT-8C?

- Nie. eToro nie jest polskim brokerem i w związku z tym nie wystawia dokumentu PIT-8C. Dlatego wyliczenie dochodu / straty z operacji na rachunku musisz wykonać we własnym zakresie. Pomożemy Ci w tym.

Poniosłem stratę na moim rachunku eToro. Czy nadal muszę złożyć zeznanie podatkowe za 2023r.?

- Sam fakt poniesienia straty nie wyklucza konieczności złożenia zeznania podatkowego. W szczególności, negatywne saldo na rachunku może nie oznacza, że nie otrzymałeś np. dywidendy, które podlegają obowiązkowi deklaracji.

Otrzymałem deklarację PIT-8C od innego brokera. Czy zostanie ona uwzględniona na rozliczeniu?

- Tak. Prześlij do nas deklarację PIT-8C a uwzględnimy ją w twoim rozliczeniu PIT-38.

Jak rozliczyć koszty nabycia krypowalut z poprzednich lat podatkowych?

- Informacja o tych kosztach powinna znaleźć się na deklaracjach podatkowych z poprzednich lat. Jeżeli nie składałeś takiej deklaracji to nadal możesz to zrobić. Pozwoli to odliczyć te koszty od przychodu ze sprzedaży kryptowalut w roku 2023.

Czy mogę rozliczyć się wspólnie ze małżonkiem lub skorzystać z kwoty wolnej od podatku?

- Niestety nie. Deklarację PIT-38 każdy małżonek składa indywidualnie. Nie ma również możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku ani innych odliczeń podatkowych.

Nie złożyłem deklaracji za wcześniejsze lata. Co teraz?

- Powinieneś również złożyć deklaracje podatkowe za wszystkie poprzednie lata oraz zapłacić podatek. Wskazane będzie też złożenie tzw. czynnego żalu. Przed złożeniem deklaracji wraz z zapłatą podatku nie informuj o tym fakcie urzędu skarbowego.

Jeżeli przygotowują Państwo PIT-38, to czy jest możliwość udzielenia Państwu pełnomocnictwa do złożenia deklaracji do urzędu skarbowego w moim imieniu?

-Nie przejmujemy w tym zakresie pełnomocnictw, ponieważ wydłużyłoby to proces przygotowania rozliczenia. Otrzymasz od nas instrukcję jak samemu złożyć deklarację podatkową.

Czynny żal. Co powinien z nim zrobić?

-Czynny żal wskazany jest wyłącznie we wskazanych okolicznościach, jeśli takie nastąpią przygotujemy dla Państwa odpowiedni dokument do złożenia w Urzędzie Skarbowym.